Dovolená? Jasná věc! Znečištění životního prostředí během vaší cesty? V žádném případě! Pojďme se společně podívat, jak snížit váš vliv na životní prostředí, a přitom si dovolenou užít naplno!
Slow travel, jinými slovy, ekoturistika či zodpovědný turismus, představuje nový způsob cestování. Nejedná se jen o obyčejný trend, ale způsob myšlení o dopadu našich rozhodnutí na planetu. Přečtěte si naše rady a zjistíte, jako si užít dovolenou ohleduplně a být součástí pozitivní změny. Tak jdeme na to!
Jak si vybrat ohleduplnou destinaci?
To je první otázka, kterou byste si měli položit. Mnoho lidí sní o exotické dovolené, na tu však téměř výhradně cestujeme letadlem. A tady nastává první problém – letadla zanechávají obrovskou ekologickou stopu. Věděli jste, že let produkuje o více jak dvojnásobné množství oxidu uhličitého než cesta autem a více než trojnásobek oproti cestě vlakem? Uveďme si příklad: Cesta vlakem mezi Paříží a Lyonem (466 km) trvá dvě hodiny a vyprodukuje 1,49 kg oxidu uhličitého, na rozdíl od toho hodinový let na stejnou vzdálenost zanechá emise až 96,6 kg oxidu uhličitého (zdroj: Francouzský institut pro životní prostředí).
Pokud chceme cestovat trvale udržitelně, měli bychom si ideálně vybírat blízké destinace dostupné vlakem. V případě, že se i tak rozhodnete pro cestu letadlem, protože je to nejrychlejší nebo jediný způsob dopravy, přečtěte si několik tipů:
- 1. Zůstaňte na jednom místě několik dní. Můžete tak lépe poznat místní přírodu, prostředí a zbytečně nezvyšovat svoji ekologickou stopu. V momentě, kdy jste v cíli, neváhejte cestovat hromadnou dopravou, pomocí kola nebo se procházet po svých.
- 2. Některé cestovní kanceláře nabízejí i kompenzace různých forem emisí uhlíku. To je vynikající způsob, jak cestovat bez škození planetě!
Jednorázové plastové pytlíky, brčka, lahve a nedopalky od cigaret… to je jen pár věcí, které můžeme zanechat v dovolenkové destinaci, pokud jsme nezodpovědní. S trochou plánování se tomu však můžeme úplně vyhnout.
- • Pokud cestujete na místo, kde je pitná voda, vezměte si vlastní lahev s vodním filtrem, který můžete bez obav využít kdekoliv na světě. Ušetříte tak spoustu peněž i životní prostředí.
- • Vždy po sobě sbírejte odpad a například cigarety nikdy nehaste do písku, rozloží se zde až po dvou letech!
- • Přivezte si vlastní tašku, kterou můžete opakovaně použít na pláži, v obchodě nebo v městě. Je neuvěřitelné, že plastové tašky nebyly již úplně zakázané! Trvá totiž neskutečných 400 let, než se úplně rozloží a to jsme nezmínili ještě problémy, které způsobují mořským živočichům.
- • Pokud je to možné, požádejte obsluhu v hotelu nebo restauraci o koktejl bez brčka. Pro každý případ si s sebou můžete vzít vlastní bambusové nebo kovové brčko na více použití. Plastová brčka jsou příliš malá na to, aby se dala recyklovat. Podle organizace Sea at Risk se jen v Evropě každoročně spotřebuje 36,5 miliard brček.
Volte místní ubytovací zařízení
Pokud bydlíte v hotelu, požádejte zaměstnance, aby každý den neměnili ložní prádlo, ručníky a ušetříte tak několik litrů vody a s tím spojené životní prostředí.
Pokud plánujete zůstat na dovolené delší dobu, pronajměte si dům nebo pokoj od místních, většinou vám to pomůže naladit se na místní vlnu a recyklovat stejně jako jste zvyklí doma. Skvělou možností jsou také hostely a pronájmy chatiček. Pokud chcete být blíže přírodě, vyzkoušejte stan nebo karavan. Určitě najdete vlastní způsob, který si zamilujete.
Co do kosmetické taštičky?
Abyste nezanechávali odpad v podobě odličovacích tampónků, sáhněte po naší Odličovací rukavici. Dále si přibalte také náš Koncentrovaný šampon a Koncentrovaný sprchový gel.
A co suvenýry?
Je to úplně přirozené, že si chcete přinést domů suvenýr z vaší dovolené. I tady však platí pár základních pravidel pro ochranu přírody. Písek, mušle, kameny: na některých místech je zakázané brát si tyto krásné přírodní elementy domů. V podstatě patří přírodě a mají tam i své místo. Rostliny a zvířata: dávejte pozor na to, co kupujete. Můžete přispět k vyhynutí druhu bez toho, abyste o tom věděli! Naopak podpořte lokální ekonomiku zakoupením výrobků.
Výlety do divoké přírody spojené s pozorováním exotických zvířat můžou být velkým lákadlem, i v tomto případě byste měli zvážit, jestli vám to stojí za to. Tato zvířata ne vždy žijí ve vhodných podmínkách a často můžete narazit na pasti pro turisty (fotografie s tygřím mládětem, jízda na slonovi a podobně). Před účastí na jakýchkoli podobných činnostech, doporučujeme zjistit si detailní informace o dané organizaci a zvážit možná rizika. Pokud vás zvířata tak lákají, zkuste například nabídnout pomoc místnímu útulku. Jako suvenýr si odnesete zážitky s místními obyvateli a také nezapomenutelný pocit z vykonání dobrého skutku.